Bloog Wirtualna Polska
Są 1 268 174 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Rodzina Soniewickich w Brzeżanach

czwartek, 18 lipca 2013 19:26

Michał Soniewicki – (pedagog - profesor i katecheta gr. kat.), urodził się 19.11.1837 r. w Repużyńcach /Репужинці/ w Galicji Wschodniej . Zmarł 23.08.1910 r. i pochowany został na cmentarzu w Brzeżanach. Był synem Mikołaja też duchownego (1812-1880), autora satyrycznego poematu „Myszeida” drukowanego we Lwowie w latach 1860-1861 i Eufrozyny (1817- 1855).
Michał szkołę ukończył 28.07.1857 r. w Stanisławowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 kwietnia 1864 r. W latach 1864- 1907 był profesorem Gimnazjum w Brzeżanach. W 1889 roku po odejściu na emeryturę dyrektora M. Kurowskiego, przez pewien czas pełnił funkcję zastępcy.
W podziękowaniu za zasługi dla dobra kościoła 7 marca 1896 roku, papież Leon XIII mianował go szambelanem papieskim.
Ożeniony z Karoliną Wanczycką (1846- 1900) mieli 4. dzieci - córkę Jarosławę, i trzech synów:

 

- Teodora (ur.1870 r. w Brzeżanach – zm. w 1937 r. w Starym Samborze, był lekarzem. Ukończył gimnazjum w Brzeżanach, a następnie studia medyczne w Krakowie. Pracował jako lekarz w Borszczowie, a następnie w Żabiu (obecnie Werchowyna) na Huculszczyźnie. Od 1904 r. był starszym powiatowym lekarzem w Starym Samborze. Na początku I wojny światowej wyjechał do Pragi, gdzie pracował jako lekarz wojskowy. W 1915 roku powrócił do Starego Sambora.

 

- Mariana (urzędnik państwowym we Lwowie i w Brzeżanach , zmarł w wieku 37 lat i został pochowany w tym samym grobie co szambelan),

 

- Włodzimierza (1870- 1927). W 1889r. ukończył gimnazjum w Brzeżanach i 27 lipca 1893 r. podjął  studia na Uniwersyteckie Jana Kazimierza we Lwowie. Pracował w szkolnictwie i był katechetą szkolnym między innymi w szkole w Radziechowie - pow. kamionecki.

 

 

Notkę biograficzną sporządziła Marzena Soniewicka na podstawie prywatnych archiwaliów, sprawozdań gimnazjum w Brzeżanach,Szematyzmu Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim i przekazów rodzinnych.

 Soniewicki.png

Michał Soniewicki

 

Ĺźona Karolina Wanczycka.JPG

Żona Karolina Wanczycka


Podziel się
oceń
11
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Rodziny Wiszniewskich z Brzeżan

niedziela, 16 czerwca 2013 13:58

Archiwum abpa Eugeniusza Baziaka w Krakowie posiada księgi urodzeń dla Brzeżan - Miasteczka tylko z lat 1847-1885. Wg nich udało się sporządzić wykaz rodzin Wiszniewskich jak następuje:

 

Rodzina Jakuba i Barbary Wiszniewskich:                   

Jan, ur. w 1860 r.

Franciszek, ur. w 1863 r.                    

Antonina, ur. w 1865 r. 

Aniela, ur. w 1867 r.

 

Rodzina Jakuba i Pauliny Wiszniewskich:

Józef Michał, ur. w 1861 r. ( w akcie ur. podana data śmierci)

Michał, ur. w 1863 r.

Julia, ur. w 1865 r.

Michał, ur. w 1867 r.

 

Rodzina Franciszka i Salomei Wiszniewskich:

Antoni, ur. w 1860 r.

Aniela, ur. w 1861 r.

Paulina (brak drugiego imienia), ur. w 1863 r. (zmarła jako dziecko)

 

Rodzina Jana i Anny:

Franciszek, ur. w 1860 r.

Franciszek, ur. w 1863 r.

Aniela, ur. w 1864 r.

 

Rodzina Jana i Magdaleny:

Aniela, ur. w 1862 r.

Kazimierz, ur. w 1865 r.

 

Rodzina Franciszka i Teresy:

Józef, ur. w 1867 r.

 

Uwaga: niektóre dzieci tych samych rodziców zapisywano jako Wiśniewski/a

 

Uwierzytelniona kopia cyfrowa wpisu z księgi metrykalnej wybranych osób kosztuje 20 zł za jedną kopię. Zamówienie należy kierować bezpośrednio do archiwum.


Podziel się
oceń
7
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wiszniewscy

poniedziałek, 13 maja 2013 8:33

Uwaga: Rohatyn koło Brzeżan, a właściwie Lipówka (dawny Firlejów), Brzeżany, Bolechów, tam mieszkali od wieków Wiszniewscy. Czy to rodzina? Wspólne korzenie?

- W Firlejowie urodził się w 1794 Michał Wiszniewski - polski filozof, psycholog oraz historyk literatury.

- W Brzeżanach mieszkali Wiszniewscy – jednym z założycieli i wieloletnim naczelnikiem „Sokoła” w Brzeżanach był Michał Wiszniewski, jeszcze w czasie galicyjskim, a po pierwszej wojnie światowej burmistrzem w Brzeżanach był Stanisław Wiszniewski ur. w Bolechowie – autor przewodników ziemi brzeżańskiej.

W Brzeżanach urodził się w 1909 r. Wacław Wiszniewski - był profesorem w IMGW w Warszawie.

- W Bolechowie też mieszkali Wiszniewscy.

Czy łączyły ich więzy rodzinne?

Czy ktoś ma jakieś wiadomości o tych rodzinach?

Moja babcia Antonina Wiszniewska, tez mieszkała w Brzeżanach, niestety nie wiem jak na imię miał pradziadek Wiszniewski, gdzie w Brzeżanach mieszkał i czym się zajmował?

Proszę o informacje. Podaję adres: roman.mackowka@neostrada.pl

 


Podziel się
oceń
7
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Uzupełnienie przysłane przez Paulinę Wiszniewską

środa, 08 maja 2013 18:39

Mój pradziadek: Wacław Wiszniewski - fragment notki biograficznej

 

„Dnia 1 grudnia 1974 roku zmarł nagle w Warszawie profesor Wacław Wiszniewski. Od początku istnienia Polskiego Towarzystwa Meteorologicznego i Hydrologicznego (1947), obecnie Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, prof. Wacław Wiszniewski był ściśle z Towarzystwem związany, będąc jednym z jego członków - założycieli, organizatorem i opiekunem biblioteki Towarzystwa, długoletnim członkiem Zarządu Głównego, a w ostatnich latach - przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej PTG. 

Należał do grona tych, którzy przez blisko trzydzieści lat poświęcali całą swą energię i umiejętności dla utrzymania działalności tej organizacji naukowej na odpowiednim poziomie, którzy całą ofiarnością pracowali nad rozwojem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego i którym Polskie Towarzystwo Geofizyczne zawdzięcza osiągnięcia i sukcesy długoletniej działalności.

Wacław Wiszniewski urodził się w roku 1908 w Brzeżanach, a w roku 1927 otrzymał w tamtejszym gimnazjum świadectwo dojrzałości. W tym samym roku wstąpił na Wydział Matematyczno - Przyrodniczy Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie już jako student rozpoczął pracę asystencką w Instytucie Geofizyki i Meteorologii pod kierunkiem światowej sławy geofizyka i podróżnika prof. Henryka Arctowskiego. (..) 

 

Wacław urodził się 12 września 1908 roku

imiona rodziców : Michał i Franciszka

rodzeństwo : podobno Michał i Franciszka mieli w sumie 18- cioro dzieci, ale tylko ostatnia trójka nie zmarła w wieku dziecięcym. Był to Wacław, Marian i Paulina. Michał Wiszniewski po 15 nieszczęśliwych porodach/ śmierci dzieci udał się do Rzymu (do papieża?) i modlił się do Boga o zdrowe i silne potomstwo. Po pielgrzymce Franciszka urodziła zdrową trójkę, która rzeczywiście przeżyła wiek dziecięcy. 

 

Wacław Wiszniewski przed II Wojną Światową ożenił się z Marią Dubieńską, która była nauczycielką języka polskiego. Mieli jednego syna Janusza Wiszniewskiego (mojego dziadka), który urodził się 09.08.1939 roku we Lwowie”.

 

Najmłodsza z trójki rodzeństwa; wyszła za mąż za Stanisława Przyszlakowskiego, który był sędzią wojskowym we Lwowie. Mieli dwie córki : Marię i Barbarę (obie żyją i mieszkają w Anglii). Stanisław Przyszlakowski wraz z wybuchem wojny został powołany do armii. Wiem z opowieści jego córki Barbary, że był przetrzymywany w cerkwi w Katyniu wraz z innymi polskim wojskowymi, ale całe szczęście Rosjanie nie zdążyli ich wymordować, ponieważ na terytorium wkroczyli Niemcy. Więźniowie zostali więc wypuszczeni. Stanisław dołączył wtedy do Armii gen. Andersa i przez Bliski Wschód przedostał się do Anglii, gdzie po latach dołączyły do niego żona - Paulina i córki. Zamieszkali w Londynie, Stanisław nauczył się fachu i został zegarmistrzem.

 

Maria Przyszlakowska, starsza córka Pauliny i Stanisława wyszła za mąż za Władysława Stefana Gajdur, który był ok. 15 lat od niej starszy. W czasie wojny walczył on pod Monte Cassino, za co późnej otrzymał krzyż Virtuti Militari. Był podporucznikiem, w oddziale : PSZ; odznaczenie VM V kl. ; okres 1939-1945. Maria i Władysław mieli trzech synów - Jana, Wojciecha i Macieja.

 

Barbara Przyszlakowska- nigdy nie wyszła za mąż, mieszkała z rodzicami. Przez kilka lat mieszkała w Monachium, gdzie pracowała w Radiu Europa z Janem Nowakiem - Jeziorańskim.

 

Marian Wiszniewski - urodzony 5 sierpnia 1907 roku w Brzeżanach.
stronę: http://wrota.warmia.mazury.pl/powiat_bartoszycki/20120416555/Wydarzenia/Wydarzenia/Oddano-czesc-Polakom-Poleglym-w-Katyniu.html

 

Ze strony internetowej :
http://bartoszyce.wm.pl/4815,Deby-zamordowanym-w-Katyniu-prezydentowi-pomnik.html


Major Marian Jakub Wiszniewski był oficerem zawodowym w przedwojennym Wojsku Polskim. Urodził się 05.08.1907 roku w Brzeżanach (obecnie Ukraina). Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W wojsku służył od roku 1930 w 49. Huculskim Pułku Strzelców w Kołomyi w województwie stanisławowskim. W latach 1934 — 1936 został odkomenderowany do służby w Korpusie Ochrony Pogranicza do Osowca koło Grajewa, następnie do Skały nad Zbruczem. Po powrocie do macierzystego pułku objął dowództwo kompanii. We wrześniu 1939 roku raz z pułkiem walczył w obronie Lwowa. Po wkroczeniu Armii Czerwonej wrócił do Kołomyi. Tam pod koniec września 1939 roku został aresztowany i osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku (nr 403 na liście obozowej), stamtąd żona Maria Wiszniewska otrzymała dwa listy. W 1934 roku ożenił się z Maria Moszoro z zawodu nauczycielką, z która miał syna Andrzeja (ur. w 1936 roku). Major Marian Wiszniewski miał brata Wacława (ur. w 1909 roku) oraz siostrę Paulinę (ur. w 1912 roku). Wacław był profesorem w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Siostra Paulina wyszła za mąż za pułkownika Stanisława Przyszlakowskiego, szefa Sądu Polowego przy Armii gen. Andersa. Oboje do śmierci mieszkali w Londynie. Maria Wiszniewska dzięki Armii gen. Andersa trafiła do Afryki. W 1948 roku wraz z synem i matka wróciła do Polski i osiedliła się w Bartoszycach, Przez wiele lat pracowała jako polonistka w bartoszyckich szkołach średnich, Najbliższa rodzina mjr Mariana Wiszniewskiego mieszka w Bartoszycach, są to: syn Andrzej, wnuk Tomasz i jego synowie Michał i Maciej.


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Uzupełnienie nadesłane przez Katarzynę Spandel

środa, 08 maja 2013 18:33

Dziękuje za informację dotyczącą rodziny Wiszniewskich. Jestem córką Stefanii z domu Przyszlakowska, urodzonej w 1934 roku w Przemyślanach. Do tej pory nawiązałam kontakt z dwiema osobami, które w jakiś sposób mogły być spokrewnione z rodziną lub cokolwiek wiedziały o losach mojej rodziny. Nie mam ciągle dowodu na to, że wspomniany również przez Pana, Stanisław Przyszlakowski mógł być bratem mojego dziadka, który rzeczywiście miał brata Stanisława i Michała. I właśnie na temat losów Stanisława nic nie wiadomo, były głosy, ze zginął w czasie wojny, ale nie udało się tego ustalić. Jedna z osób, z którą nawiązałam kontakt napisała mi o wspomnieniach swojej matki, która mogła pamiętać moją prababcię ze strony mamy, Marię Ziółkowską i wtedy też pojawiło się wspomnienie o Paulinie Przyszlakowskiej z domu Wiszniewskiej, żonie Stanisława, żołnierza Armii Andersa. Drugi z braci mojego dziadka, Michał wyemigrował do Kanady. Amerykanie wprowadzili do bazy oryginalne wpisy pokładowe ze statków przewożących emigrantów. Znalazłam taki wpis dotyczący brata dziadka. Nazwisko Maćkówka również nie jest mi obce. Tak nazywał się ojciec chrzestny mojej mamy. Prababcia Maria Ziółkowska miała 6 dzieci. Siostra mojej babci, Anna (córka Marii Ziółkowskiej) wyszła za mąż za Adama Maćkówkę, również mieszkańca Przemyślan. Maćkówkowie tak jak reszta rodziny uciekli z kresów w 1944 roku. Osiedlili się w Świdnicy. Moja mama zachowała wiele wspomnień z dzieciństwa z tamtego okresu. Ostatnio wspomnienia zebrane w książkach o zbrodniach UPA, Józefa Wyspiańskiego pozwoliły jej odświeżyć w pamięci wiele nazwisk i zdarzeń.

Mnie samą bardzo fascynuje odkrywanie losów rodziny i już dość sporo zdążyłam się dowiedzieć.


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

wtorek, 26 września 2017